Witaminy pomagają komórkom pracować prawidłowo, kontrolując wzrost i odbudowę tkanek. Również wpływają na wytwarzanie energii. Należy zatem pamiętać, aby dostarczać organizmowi zlecaną dzienną dawkę witamin, ponieważ sam nie potrafi ich produkować. (Zalecana dzienna dawka oznaczana jest często skrótem RDA, od angielskiego Recommended Daily Amount.) Aby temu podołać trzeba spożywać owoce, warzywa i zboża oraz tłuste ryby.
Niestety nie jest łate dostarczenie wszystkich potrzebnych witamin w odpowiedniej ilości. Dlatego możemy wspomagać się suplementami. Należy jednak pamiętać, że preparaty witaminowe nie mogą zastąpić dobrej diety i powinny być stosowane tylko jako uzupełnienie. Z drugiej strony nie można także dostarczać zbyt dużej ilości witamin przez dłuższy czas, ponieważ jest to szkodliwe dla organizmu.
Witaminy a starsi ludzie
Starsi ludzie często mają problemy z motywacją do zachowania zdrowej i pełnowartościowej diety. Dlatego powinni pomyśleć o uzupełnianiu witamin i minerałów innymi metodami. Preparaty zawierające witaminę C i wapno pomagają w zachowaniu zdrowych mięśni i kości oraz w zapobieganiu infekcjom i przeziębieniom. Te składniki można znaleźć w owocach, zielonych jarzynach, produktach mlecznych i tłustych rybach. Suplementy należy i tutaj stosować z rozwagą aby nie dostarczać zbyt wysokich dawek witamin oraz sprawdzić czy nie kolidują one z ewentualnymi innymi zażywanymi lekarstwami. Najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Kobiety w ciąży
Większość ekspertów jest zdania, że kobiety powinny zwiększyć przyjmowanie witamin i minerałów przed oraz w czasie ciąży. Szczególnie warto polecić preparaty multiwitaminowe z dodatkową zawartością żelaza i kwasem foliowym. Kwas foliowy przyjmowany przed zapłodnieniem i w pierszych trzech miesiącach ciąży zmniejsza ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu. Witamina C pomaga we wchłanianiu żelaza, zatem zaleca się ją jako uzupełnienie preparatu zawierającego ten minerał.
Wegetarianie
Wegetarianie powinni rozważych przyjmowanie preparatów białkowych i wapna, aby dostarczyć witamin i minerałów, które występują w mięsie i produktach mlecznych. Jest to szczególnie ważne, jeśli mięso zostało po prostu wyeliminowane z diety, a nie zastąpione innymi składnikami bogatymi w białko jak na przykład fasola, soja itp.
Ile potrzeba witamin i gdzie można je znaleźć
- A - 600-800 mcg - mięso, wątroba, nerki, margaryna witaminizowana, żółtka jaj
- D - 10 mcg - tran, ryby tłuste, wątroba, żółtka jaj,- (po 60 r.ż.)- witaminizowane margaryny i mleko
- E - 10 mg- oleje roślinne, witaminizowane- margaryny, kasze, jaja, orzechy
- K - 65 mcg - zielone warzywa liściaste, wątroba, wodorosty morskie
- B1- 2 mg- wieprzowina, wołowina, drożdże,- pełnoziarniste produkty zbożowe- i kasze, groch, fasola, bób,- orzechy, pestki słonecznika
- B2 - 2,2 mg - wątroba wołowa, drożdże, jaja,- - mleko, ser, pełnoziarniste produkty- zbożowe, ciemnozielone warzywa
- B3 - 20 mg - drób, wieprzowina, wątroba- wołowa, ryby, drożdże, soja
- B5 - 5 mg - drożdże, mięso (także drobiowe),- ciemnozielone warzywa (brokuły),- pełnoziarniste produkty zbożowe,- awokado, ziemniaki, soja
- B6 - 2,2 mg - chude mięso, zielone warzywa,- banany, awokado, ryby, groszek
- B7- 30 mcg - żółtka jaj, zielone warzywa, mleko, orzechy, ryby, groszek zielony
- B12 - 2-3 mcg- mięso (głównie wołowina i królik),- ryby, owoce morza, jaja, sery żółte
- C - 70 mg- dzika róża, czarna porzeczka, kiwi,- cytrusy, truskawki, brokuły, natka