Bóle pleców
Dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego wynikają m.in. z dwóch rodzajów schorzeń - syndromu okrągłych pleców i ich odmiany, choroby Scheuermanna, a także z powodu syndromu płaskich pleców. O charakterystykę schorzeń i metody zapobiegania pytamy Jacka Twarowskiego, profesjonalnego masażystę i rehabilitanta. Pacjenci chwalą jego profesjonalizm i ciepły do nich stosunek. Współpracuje z kilkoma warszawskimi szpitalami. Lekarze bez wahania powierzają mu swoich pacjentów.
Na czym polega syndrom okrągłych pleców?
- Kręgosłup piersiowy jest narażony na działanie dużych sił ściskających, szczególnie kiedy jest nadmiernie wygięty ku tyłowi, co następuje w sytuacji gdy się garbimy. Jeśli garbienie się wejdzie w nawyk i staje się ustawiczne, następuje zmiana kształtu kręgów - ulegają spłaszczeniu. W obrazie rentgenowskim oglądane z boku wyglądają jak kliny. Jeśli kręgosłup nie zostanie poddany rehabilitacji, odkształcenia kręgów utrwalą się i nie pomogą żadne ćwiczenia. Choroba Scheuermanna, inaczej nazywana kifozą młodzieńczą jest odmianą choroby krągłych pleców i dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży. Pojawia się na skutek wadliwej postawy siedzącej. Winne są niewygodne szkolne ławki i biurka w domach, przy których uczniowie godzinami garbią się nad książkami. W kostnych częściach kręgów tworzą się miękkie ogniska chrzęstnienia wtórnego, znacząco osłabiając odporność kręgów na różnego rodzaju obciążenia - noszenie, skakanie, długie siedzenie w niewygodnej pozycji.
W wyniku schorzenia pojawia się reakcja bólowa. Co boli i dlaczego boli?
- Ból może być bardzo dotkliwy i jest reakcją mięśni na nadmierne obciążenie. Mięśnie prostujące i podpierające odpowiedzialne za wyprostowaną sylwetkę reagują kurczeniem się, a więc większym napięciem - stają się sztywne. Mięśnie dynamiczne, odpowiedzialne za wszelkie ruchy reagują osłabieniem i zmęczeniem. Pojawia się ból mięśni, a nawet ból w obrębie mostka gdzie znajdują się przyczepy żeber.
Jakie zagrożenia dla kręgosłupa stwarza syndrom płaskich pleców? Pozornie wydaje się, że proste plecy są dla kręgosłupa optymalną pozycją ...
- Czym innym są plecy proste, czym innym plecy płaskie. Plecy płaskie pozbawiają kręgosłup naturalnych krzywizn, nieodzownych do jego właściwego funkcjonowania. Zbyt pionowe ustawienie odcinka piersiowego powoduje kompensację w postaci nadmiernego wypchnięcia do przodu odcinka lędźwiowego. Sprawia to, że odcinek piersiowy jest nieustannie ściskany zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej, a także podczas chodzenia, co powoduje kurczowy ból grzbietu i może skutkować powstaniem bolesnych stwardnień i zgrubień. Z kolei wysunięcie do przodu odcinka lędźwiowego skutkuje uciskowymi bólami głowy i przedwczesnym zużywaniem się tarcz międzykręgowych.
Jakie zalecenia ma Pan dla osób z okrągłymi i płaskimi plecami?
- Po pierwsze należy kontrolować i korygować postawę ciała, szczególnie w pozycji siedzącej. Warto zmienić łóżko na płaskie i twarde i starać się spać na wznak. Jeśli jest to tylko możliwe kłaść się płasko na podłodze - kilka razy w ciągu dnia - z rozłożonymi nogami i uniesionymi rękami, co daje zbawienne odprężenie napiętym mięśniom grzbietu. Doskonały wpływ na kręgosłup ma w tych przypadkach również układanie się płasko na brzuchu. Biurka i stoły, przy których pracujemy powinny być na tyle wysokie, by nie trzeba było się nad nimi pochylać, zaś dla osób z syndromem płaskich pleców blaty powinny być nieco wyżej. Krzesła powinny być profilowane w taki sposób by dawały oparcie miednicy i całemu kręgosłupowi. Płaskim plecom sprzyjają ćwiczenia przy muzyce, taniec, tenis, gra w kometkę i pływanie stylem klasycznym i dowolnym, które jest równie doskonałe dla okrągłych pleców. Ćwiczenia gimnastyczne poprawiające statykę kręgosłupa i prostujące go układam indywidualnie dla każdego przypadku. Jeśli chodzi o pomoc stricte terapeutyczną - rehabilitacja lecznicza i masaże - zapraszam do mojego gabinetu. Odwiedzam również pacjentów ich domach.
Rozmawiała E.G.
Warto poddać się dobroczynnemu wpływowi rąk Jacka Twarowskiego. To znakomite wsparcie dla leczenia farmakologicznego, niezawodna profilaktyka chorób - m.in. syndromu płaskich i okrągłych pleców. Ze szczegółami terapii można się zapoznać na stronie www.gabinet.strona.pl. Zapisy do Gabinetu "Zdrowie" Jacka Twarowskiego przy ul. Garwolińskiej 7 lok. 79 pod nr telefonu - 0 22 610 06 73.
Inne zaloguj się lub zarejestruj, żeby przesłać komentarz
Wysłany Wto, 2024-01-31 22:16 przez tyyt111.