Czym są węglowodany? Węglowodany można podzielić na proste i złożone. Poniżej krótka charakterystka każdej z grup.
Węglowodany proste
Węglowodany proste składają się z pojedynczych cukrów, nazywanych monosacharydami, lub dwóch cukrów (disacharydy). Te związki są szybko rozkładane w ustach i żołądku i łatwo przyswajalne do krwi. Powoduje to nagły wzrost poziomu cukru we krwi. Należy uważać ze spożywaniem cukrów prostych, ponieważ skok poziomu cukru we krwi prowadzi do nagłej produkcji dużej ilości insuliny i zamiany węglowodanów w tłuszcz.
Po szybkim wzroście ilości cukru we krwi następuje zazwyczaj szybki jej spadek. Oznacza to, że chociaż węglowodany proste mogą dać nam szybką poprawę nastroju, następuje po nim uczucie zmęczenia oraz głodu i słabość.
Dobrym przykładem cukrów prostych jest cukier spożywczy, którym słodzimy kawę lub herbatę oraz jaki możemy znaleźć w różnych słodyczach lub napojach. Również mleko i niektóre owoce i warzywa zawierają cukry proste (laktozę lub fruktozę). Jednkże w tych ostatnich przypadkach cukry nie są przyswajane gwałtownie, ze względu na inne substancje zawarte w tych produktach.
Węglowodany złożone
Cukry złożone, zgodnie z nazwą, są zbudowane z wielu monosacharydów. Są one ważnym źródłem energii. Ze względu na złożoność cząsteczek, trawienie węglowodanów złożonych jest procesem długotrwałym. Dzięki temu nie następują gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi.
Węglowodany złożone stanowią najlepsze źródło energii dla organizmu, ponieważ dostarczają najwięcej glukozy. Glukoza jest to preferewane przez mięśnie i inne tkanki bezpośrednie źródło energii. Ze względu na to, należy regularnie dostarczać w pożywieniu weglowodany złożone, aby zapewnić odpowidnią ilość glukozy.
Źródłami węglowodanów złożonych są między innymi: chleb, zboża, makarony, ziemniaki, fasola, ryż i owoce.
Ile węglowodanów potrzebujemy?
Węglowodany powinny pokrywać co najmniej 47 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Większość (około 40 procent) powinny stanowić węglowodany złożone. Reszta to węglowodany proste.