Najlepszym sposobem na utratę wagi jest dieta i zwiększona aktywność fizyczna. Wybierz rodzaj aktywności, która Ci odpowiada i którą możesz łatwo połączyć z Twoim stylem życia.
Ważne jest również wsparcie rodziny lub innej grupy ludzi. Zachęta i wsparcie jest bardzo ważne aby wytrwać w długotrwałym procesie regulacji wagi ciała. Musisz również samemu dbać o pozytywne podejście do tego, co robisz, zachęcaj sam siebie do większego wysiłku. Możesz nawet nagradzać sam siebie drobnymi przyjemnościami, ale pamiętaj: nigdy nie kupuj smakołyków!
Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny, jedz powoli, dokładnie przeżuwając pokarm i nie przejadaj się. Nie możesz czuć się winny pozostawienia resztek jedzenia na talerzu, jeśli jesteś najedzony. Unikaj jedzenia wieczorami, a jeśli musisz, wybierz jakiś owoc, albo niskokaloryczny napój.
Jakie ustanowić sobie cele?
Załóż redukcję wago o najwyżej 1 do 2 kilogramów tygodniowo. Odchudzanie nie jest natychmiastowe, wymaga czasu i pracy. Jeśli czujesz, że Ci to pomoże, możesz notować lub rysować na wykresie zmianę swojej wagi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować postępy. Użyj takiej skali, aby nawet niewielki, ale stały spadek wagi był widoczny. Staraj się zwracać większą uwagę na to jak poprawia się samopoczucie i wygląd niż na to ile wskazuje waga. Na pewno z łatwością zauważysz pozytywne efekty zdrowego odżywiania.
W początkowych dniach diety stracisz głównie nieco wody oraz glikogen zawarty w mięśniach. Dopiero potem będzie znikał tłuszcz, ale za to zmniejszy sie szybkość utraty wagi.
Wraz z tłuszczem znikają też inne tkanki (np. mięśnie). Dlatego ważne jest w jakich względnych proporcjach je tracisz. Najlepiej jest zachować dietę, która pozwoli na utratę około trzykrotnei więcej tłuszczu niż innych tkanek. Jeśli będziesz starać się gwałtownie schudnąć, na przykład przez głodówke, stracisz znaczne mniej tłuszczu, a więcej innych tkanek, co oczywiście jest niekorzystne. Dodatkowo po zaprzestaniu diety organizm będzie starał się odbudować ubytki, co doprowdzi najprawdopodobniej do większej wagi niż przed odchudzaniem
Zmiany w diecie niekoniecznie musza oznaczać jedzenie mniej, ale raczej jedzenie czego innego. Zdecyduj początkowo się na niewielkie zmiany, na które możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że Twoja dieta musi byc praktyczna i sprawiać Ci przyjemność.
Zdrowa zrównoważona dieta
- jedz regularnie
- oprzyj posiłki o chleb, ziemniaki, ryż lub makarony
- używaj minimalne ilości tłuszczów
- wybieraj niskotłuszczowe warianty produktów mlecznych, mięsa i ryb
- unikaj słodyczy i innych tego typu przysmaków, zawierających dużo cukru lub tłuszczu