Dlaczego właściwie musimy spać? Na razie nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Być może natura w procesie ewolucji stworzyła taki sposób na przetrwanie nocy. W każdym razie tak zakładają niektóre teorie naukowe.
Sen dla systemu immunologicznego
Układ krwionośny zachowuje się we śnie inaczej niż w ciągu dnia. Jest to ważne dla naszego zdrowia, ponieważ we śnie układ odpornościowy działa skuteczniej przeciwko infekcjom wirusowym i bakteryjnym. I odwrotnie: gdyby zmniejszyć ilość snu, odbiłoby się to niekorzystnie na funkcjonowaniu systemu immunologicznego. Najnowsze badania eksperymentalne ukazują, że w fazie snu zachodzą ważne procesy, które regulują ten system.
W śnie działaja hormony
Najważniejszym regulatorem życia ludzi i zwierząt jest naprzemienność ciemności i światła dziennego w czasie doby. Ten proces steruje naszym wewnętrznym zegarem biologicznym. W nocy uspokajają się różne procesy hormonalne, jak na przykład produkcja kortizolu, hormonu stresu. Rano wzrasta poziom kortizolu w organizmie oraz temperatura ciała. To jest okres, kiedy czujemy się najbardziej produktywni. Ponadto zachodzą procesy hormonalne, które mają fazę największej aktywności właśnie w trakcie snu, na przykład produkcja hormonu wzrostu, która zachodzi wyłącznie we śnie.
Zmiany temperatury ciała a sen
Naukowcy badający fenomen snu wyróżniają swa procesy. Jeden z nich przebiega przez całą dobę i zależy od niego nasza gotowość do snu lub do pobudki. Gdy temeperatura ciała rośnie, jesteśmy bardziej rozbudzeni, a gdy spada - śpiący. Przy najniższej temperatu