Posłuchaj samego siebie
Nie tylko w sporcie ważny jest trening. Również dobre samopoczucie może zostać wytrenowane i jest to całkiem proste, jeśli posłucha się swojego "instynktu zdrowotnego".
Zdrowym nie jest się bez wysiłku. Jako przykład można tutaj przytoczyć następstwa poważnej grypy albo kontuzji w sporcie. Po kuracji, najczęściej ma się pragnienie rozpocząć od nowa powracanie do formy. Żeby zniwelować ryzyko ponownej kontuzji planuje się porządną rozgrzewkę przed każdym treningiem. Oczywiście także należy ograniczyć palenie, żeby uodpornić się przed przeziębieniami. W zasadzie są to doskonałe pomysły, jednak często nie udaje się ich wproawdzić w życie. Może to wynikać z mało stanowczego wyboru terminu (od następnego poniedziałku, następnego roku...) albo po prostu obowiązki życia codziennego stają się ważniejsze.
Wielu ludzi ma nadzieję, że mimo niezdrowego trybu życia nie zachorują. Dopiero poważne sygnały ostrzegawcze, jak podwyższone ciśnienie lub przyspieszony puls, zwracają uwagę na zagrożenie zdrowia.
Optymizm dodaje sił
Wydaje nam się, że zdrowe życie wymaga rezygnacji z wielu rzeczy, które lubimy. Jednak takie dręczenie się czy "osiąganie swoich granic" nie jest ze zdrowotnego punktu widzenia korzystne. Człowiek koncentruje się wtedy na tym, czego mu nie wolno. Jeśli ciągle myślisz o liczeniu kalorii, przychodzą Ci do głowy wszystkie zakazane rzeczy, jak na przykład pyszny tort i czujesz się jeszcze gorzej.
Zamiast ciągle umartwiać się powinieneś dążyć do zmiany nastawienia na pozytywne. Myślenie typu "I tak nie uda mi się schudnąć" oczywiście do niczego dobrego nie doprowadzi. Ale jeśli zamiast tego przyjmiesz postawę "Mogę coś zrobić, żeby moje życie było lepsze" albo "Nawet małę zmiany mogą dać duże efekty", pomoże to w podejmowaniu nowych działań.
Optymizm ma wielki wpływ na zdrowie. Zostało to nawet dowiedzione badaniami naukowymi. Nawet przebieg ciężkiej choroby może zostać zmieniony przez pozytywne nastawienie. Ludzie, którzy mimo niepowodzeń nie poddają się, są również bardziej odporni na choroby niż pesymiści.
Małymi krokami, ale do przodu
Jeśli zdrowie i dobre samopoczucie naprawdę mają odegrać dużą rolę w życiu, nie można stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Zmienianie wszystkiego, lub wielu rzeczy na raz, może dorpowadzić jedynie do frustracji. Zasada "Od teraz jem zdrowo i codziennie chodzę na fitness" nie zadziała. Takie wyzwanie: wszystko albo nic, doprowadzi prędzej czy później do powrotu do poprzedniego trybu życia.