Zasada
Zasada działania diety zawiera się w jej nazwie: potrawy są tak przyrządzane i komponowane, aby odciążyć organizm, a szczególnie układ trawienny. Nie chodzi zatem o jedzenie określonych potraw, ale o odpowiednią kombinację składników, z których je gotujemy.
Podstawą jest oddzielenie składników bogatych w węglowodany od tych bogatych w białko. Nacisk położony jest tutaj na pełnowartościowe, bogate w błonnik i nietłuste jedzenie.
Jak to działa?
Ludzki układ trawienny jest właściwie przystosowany do tej diety, ponieważ trawienie węglowodanów stawia mu inne wymagania niż trawienie białek .
Trawienie węglowodanów zaczyna się już w ustach, pod wpływem enzymów zawartych w ślinie (amylaza). Jednak ich rozkład na cukry proste następuje dopiero w dwunastnicy i dopiero w tym momencie mogą zostać w pełni wykorzystane.
Natomiast trawienie białek rozpoczyna się dopiero w żołądku. Ślina ma tutaj tylko pomocnicze zadanie zmiękczenia i ułatwienia transportu pokarmu. Dwunastnica usuwa w tym procesie kwas ze strawionej masy białkowej, a wchłanianie przebiega dopiero w jelicie cienkim.
Widać zatem, że węglowodany i białka podlegają różnym chemicznym procesom w różnych częściach układu pokarmowego. Procesy te wzajemnie się hamują. Zarówno w żołądku jak i w dwunastnicy dochodzi do opóźnień i problemów w trawieniu takiej mieszniny.
Rozłączenie w diecie białek i węglowodanów pomaga usprawnić proces trawienia. Organizm jest mnie obciążony i polepsza się ogólne samopoczucie. Zaleca się zatem oparcie diety na pokarmach bogatych w witaminy, enzymy i błonnik, jak warzywa, owoce, ziarna zbóż, orzechy itp. Z kolei lepiej unikać produktów opartych na białej mące, białym ryżu, cukrze jak też potraw tłustych, kofeiny i alkoholu.
6 głównych zasad
- Podziel dzienną porcję jedzenia na 5 posiłków: śniadanie, obiad kolację i dwa dodatkowe posiłki. Dodatkowe posiłki pomiędz śniadaniem a obiadem oraz obiadem a kolacją powinny zawierać możliwie dużo produktów nieprzetworzonych (owoce, warzywa) i produktów z zakwaszonego mleka (jogurt, maślanka, kefir).
- Pomiędzy posiłkami zawierającymi dużo białek a zawierającymi dużo cukrów należy zachować minimum 3 godziny przerwy.
- Preferuj świeże produkty.
- Pij dużo płynów, najlepiej pomiędzy posiłkami. Najlepsze są tutaj>woda mineralna oraz niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe. W ciągu dnia należy wypijać przynajmniej 2-3 litrów płynów.
- Unikaj cukru, alkoholu i wszelakich tłustych potraw.
- Dieta da tym lepsze efekty, jeśli poprzesz ją sportem i odpowiednią ilością wypoczynku. Zatroszcz się o pozytywne nastawienie do tego, co robisz.